24 października w naszym Studio odbyło się piąte spotkanie z cyklu Laboratorium Praktyk Współtwórczych.
Spotkanie #005 – Prawo do sprzeciwu
Jak wygląda instytucjonalne zaplecze przemocy w kulturze?
Czy sprzeciw ma znaczenie, a jeśli tak, to w jaki sposób skutecznie go wyrażać?
Dlaczego osoby znane z niewłaściwych praktyk wciąż są zatrudniane?
Podczas piątego spotkania z cyklu Laboratorium Praktyk Współtwórczych zaznajomiliśmy się z rozmaitymi obliczami przemocy w instytucjach kultury, nie tylko tej odbywającej się za kulisami, ale również pomiędzy sceną a widownią. Wspólnie wskazaliśmy realne, a nie jedynie symboliczne sposoby radzenia sobie z nią, a także prewencyjnego przeciwdziałania.
Naszą gościnią była Anna Duda – dramaturżka, pedagożka, rzeczniczka ds. etyki AST. Absolwentka kolegium ISM Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Była koordynatorką pracy artystycznej w Operze Śląskiej w Bytomiu, obecnie koordynatorka ds. literackich w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark oraz koordynatorka Laboratorium Innowacji i Inspiracji Twórczych Wydziału Teatru Tańca AST w Bytomiu. Stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Spotkanie poprowadził Miłosz Markiewicz – doktor nauk humanistycznych zatrudniony w Katedrze Teatru i Sztuki Mediów UAM, badacz przemocy strukturalnej w instytucjach kultury. Kurator cyklu Laboratorium Praktyk Współtwórczych w Scenie Roboczej.
Laboratorium Praktyk Współtwórczych to cykl spotkań i dyskusji skierowanych do osób pracujących w instytucjach, animujących i produkujących, a także do wszystkich tych, których ciekawi przyszłość instytucji kultury.
KIEDY: 24 października w godzinach 18:00-20:00
GDZIE: Studio SCENA ROBOCZA (ul. Wroniecka 6)
ZA ILE: wydarzenie bezpłatne (obowiązują zapisy mailowe: bilety@scenarobocza.pl)
✔️Grafika: Wiktoria Szydłowska
✔️Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera