
Spotkanie #008 – Społeczna kontrola nad instytucjami kultury
20 marca mieliśmy okazję gościć Alinę Czyżewską, specjalistkę w zakresie społecznej kontroli władzy, członkinię Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, która koordynowała Pogotowie Prawne Kultury Niepodległej. W Collegium Civitas prowadzi zajęcia z narzędzi obywatelskiego wpływu.
W zeszłym roku zastanawialiśmy się wspólnie, jakie wyzwania i problemy trawią kulturę od środka. W grudniu zadaliśmy pytania o to, jakich instytucji sobie życzymy – rozpocznijmy więc kolejną odsłonę naszego cyklu od rozmowy o tym, w jaki sposób pilnować, by instytucje kultury działały tak, jak powinny. Łatwo zapomnieć, że kultura „należy do nas”, bo nie zawsze znamy narzędzia, za pomocą których można się przyglądać jej funkcjonowaniu. A co gdybyśmy podjęli się za nie współodpowiedzialności? Gdybyśmy potrafili świadomie kontrolować instytucje i tym samym dopingować je w wychodzeniu z kryzysów? O tym, jak takie działania mogą wyglądać rozmawialiśmy z Aliną Czyżewską – społeczniczką, która ujawnia nieprawidłowości i nadużycia organów władzy publicznej, wspiera ujawnianie i zwalczanie przemocy w instytucjach publicznych, a przede wszystkim wygrywa w sądach z dyrektorami, premierami, marszałkami, ministrami czy prezydentkami.
Spotkanie poprowadził Miłosz Markiewicz – doktor nauk humanistycznych zatrudniony w Katedrze Teatru i Sztuki Mediów UAM, badacz przemocy strukturalnej w instytucjach kultury. Kurator cyklu Laboratorium Praktyk Współtwórczych w Scenie Roboczej.
Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera