Ogłaszamy wyniki NOWEJ GENERACJI 2024
Po wnikliwym przeanalizowaniu zakwalifikowanych 24 zgłoszeń na Ogólnopolski Open Call NOWA GENERACJA, zespół Sceny Roboczej wraz z gronem eksperckim w składzie: Agata Elsner, Piotr Dobrowolski oraz Adam Ziajski postanowiło nagrodzić międzynarodowy projekt „idontlikemetut(yo)u” Wojciecha Rybickiego, Inês Filipe, João Carlosa Pinto oraz Miłosza Sadowskiego.
Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem jasnej, odważnej i szczerej wizji, stworzonej przez artystów gotowych – w imię wolności jednostki i własnej miłości do tańca – mierzyć się z tematem tradycji, ograniczeń i jednoznaczności, które narzucają precyzyjne, ale też rygorystyczne wymagania, stawiane tancerkom i tancerzom klasycznego baletu, ale także innych gatunków choreograficznych, wymagających warsztatowej doskonałości. Ujęła nas świeżość i bezpretensjonalność w potrzebie mówienia o tym, co w tańcu piękne, ale także o tym, co bolesne. Indywidualne doświadczenia twórczyni i twórców nagrodzonego projektu oraz ich znajomość środowiska tanecznego i metod edukacji baletowej pozwalają wierzyć w znaczenie wypowiedzi oraz w siłę wyrazu artystów, gotowych mierzyć się z ważnym, wciąż aktualnym tematem przemocy, której źródłem są, jak sami piszą, „biopolityczne reżimy baletowe oraz tożsamości ruchowe”. Świetnie zaprezentowany projekt spektaklu, będący częścią wniosku konkursowego, jest niejako manifestem swoich twórców – wyłania się z niego jasna, a równocześnie wywrotowa, wizja krytyki zastanych, skonwencjonalizowanych i skostniałych form. W tym wymiarze zapowiadany projekt zyskuje potencjał nie tylko artystycznego, ale także politycznego gestu, zdolnego inicjować dyskusję dotyczącą szans i możliwości przełamywania hierarchicznej opresyjności tańca baletowego. Estetyczna koncepcja planowanego spektaklu, łącząc odmienne techniki taneczne, różnorodne media i języki teatralnej komunikacji niesie zapowiedź eksperymentalnej formy oscylującej na pograniczu teatru, performansu i choreografii. Bunt przeciwko zniewoleniu ciała przez zastane normy i hierarchie w potrzebie pozytywnej, inkluzywnej zmiany może – w naszej opinii – odwoływać się do konkretnych doświadczeń, a równocześnie uruchamia potencjał uniwersalności, zdolnej przekraczać środowiskowe ramy.
Agata Elsner, Piotr Dobrowolski i Adam Ziajski.
Gratulacje dla zwycięskiego zespołu! Czekamy na pierwsze efekty naszej współracy
Jednocześnie podziękujemy wszystkim osobom i zespołom za nadesłane propozycje. Trzymamy za Was kciuki na dalszej drodze
Konkurs jest realizowany w ramach projektu Społeczne Miejsce Kultury SCENA ROBOCZA dofinansowanego ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera
Grafika: Wiktoria Szydłowska