QUEER IMPROV // warsztat // Aga Sterczyńska
Na QUEER IMPROV zaprasza Aga Sterczyńska.
Czym są warsztaty?
Queer improv to warsztaty z improwizacji tanecznej dedykowane osobom LGBT+, czyli rzetelny trening fizyczny uwzględniający queerowy aspekt cielesności uczestników. To bezpieczna, otwarta przestrzeń, w której spotkamy się po to, żeby przygotować ciało do ruchu, roztańczyć je, pogadać z nim, zaufać mu, sprawdzić, gdzie czuje się komfortowo i co można zrobić, żeby chciało robić więcej, inaczej, odważniej i ciekawiej. Nadrzędnym celem zajęć jest nauka improwizacji, ale (tęczowych) celów pośrednich jest więcej.
Czym warsztaty NIE SĄ?
Terapią, „słuchaniem siebie”, tańcem intuicyjnym, “wyzwalaniem się” i robieniem czegokolwiek. Improwizacji można się nauczyć i służą temu konkretne narzędzia. W swojej praktyce zakładam, że słuchanie ciała jest ważnym punktem wyjścia – ale nie ostatecznym celem.
Dlaczego queer?
Wciąż mało jest miejsc i wydarzeń w pełni otwartych i bezpiecznych dla społeczności LGBT+, a według mnie poczucie bezpieczeństwa jest warunkiem sine qua non kreatywności. Właśnie dlatego chcę się spotkać w naszym tęczowym sosie, żeby poimprowizować.
Zapewniam, że toaletowo-szatniowe cispodziały nie obowiązują, ale zaimkowanie i poszanowanie psychofizycznych granic – owszem. Ciało w tańcu jest zarazem realne i abstrakcyjne. Jest nieustannie zmieniającą się potencjalnością. Jest poza i ponad podziałami. Łączenie namacalności z niedosłownością i poszukiwanie środków transformacji w ramach tego spektrum będzie istotnym elementem queer improv.
Co będziemy robić na warsztatach?
Zaimkować, to po pierwsze. Szanować się i respektować wzajemne psychofizyczne granice. Jak można się spodziewać – improwizować. Ruszać się. Dużo. Zaprzyjaźniać się z podłogą, grawitacją, przestrzenią w ciele i wokół niego. Ogarniać swoją kinesferę. Budować fundamentalne zaufanie do ciała. Uprawomocniać je. Bo ciału można zaufać nawet wtedy, kiedy (pozornie) nas oszukuje. Znajdziemy więc punkty zaczepienia w tej relacji. Integrować, dezintegrować, izolować, udziwniać i upraszczać. Męczyć, ale bez przesady.
Korzystając z metod somatycznych, sprawdzać, czym charakteryzuje się ruch generowany przez różne układy w ciele, a także – jak zmieniają się jakości ruchowe pod wpływem wyobrażeń. Uruchamiać zmysły i czasoprzestrzeń. Dążyć do maksymalnej precyzji w improwizacji. Eksplorować centrum ciała i jego połączenie z peryferiami. Abstrahować i ucieleśniać. Łączyć sprzeczności i zanurzać się w kontrastach. Szukać swoich ruchowych tożsamości. Transformować nasze generatory niepokoju wewnętrznego za pomocą stricte ruchowych zadań po to, żeby ruch nabrał znaczenia.
Jak przygotować się na zajęcia?
Mieć ciało i chcieć nim ruszać.
Mieć ze sobą lub na sobie wygodne ubranie, w którym można się ruszać i kłaść na podłodze. Polecam Wam spodnie za kolano, by w razie chęci lub potrzeby położenia kolana na podłodze nie walczyć z dyskomfortem. Nie bać się lub bać się i robić. Dotrzeć na miejsce punktualnie.
Dla kogo są te warsztaty?
Dla wszystkich osób LGBT+. Dla osób, które chcą się ruszać, tańczyć, improwizować. Doświadczenie taneczne nie jest wymagane, ale jeśli takie macie, to wspaniale. Nie obawiajcie się ani tego, że będzie hardcore dla osób bez doświadczenia, ani tego, że osoby z doświadczeniem nie dostaną ruchowych wyzwań.
KIEDY: 19 czerwca w godzinach 18:00-20:00
GDZIE: Studio SCENA ROBOCZA (Wroniecka 6, Poznań)
WSTĘP: bilet 80 zł, do kupienia przez bilety24.pl
Masz pytania? Pisz na bilety@scenarobocza.pl
Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera
Aga Sterczyńska – choreografka, tancerka, badaczka tańca, absolwentka choreografii (Akademia Muzyczna w Łodzi) i kulturoznawstwa (Uniwersytet Warszawski, IKP), autorka pierwszej w Polsce pracy naukowej na temat Gaga (Gaga – nowy rodzaj tańca?).
Współpracuje z tancerzami, choreografami, muzykami i artystami sztuk wizualnych. Tworząc, szuka specyficznego języka ruchowego. Interesuje ją wielość jakości, klarowność formy wynikająca z pracy z wyobraźnią i świadomego bycia w ciele, kontrast i nieoczywiste piękno. W swojej praktyce artystycznej podejmuje m.in. tematykę tożsamości, wstydu, kontroli, (braku) wolności, wewnętrznych stanów liminalnych, trwania pomiędzy i szeroko pojętej nienormatywności (ze szczególnym uwzględnieniem queeru i neuroodmienności).
Działa w Polsce i za granicą. Rezydencje artystyczne realizowała m.in. w interdyscyplinarnym Lademoen Kunstnerverksteder (LKV) w Trondheim, Kelim Choreography Center w Tel Awiwie (spektakl If I wear nagrodzony na konkursie The Best Off) i online (projekt filmowy Shamefulness). Solo g-force prezentowała m.in. na konkursie Solo Dance Contest w Gdańsku i na przeglądzie The Wall Series w PAUL Studios w Berlinie, a wystawiany w Łodzi, Tarnowie i Warszawie spektakl Feel free not to escape Fromm wznawiała dwukrotnie w różnej obsadzie.
W swojej praktyce korzysta z różnych metod pracy z ciałem – od tańca współczesnego i improwizacji przez Gaga i metody somatyczne po jogę i trening siłowy.
https://www.agasterczynska.com/
- Czas trwania:
120 minut
- Wiek:
15+
Data
- 19/06
- Upłynął termin ważności!
Czas
- 18:00
Lokalizacja
- Studio Scena Robocza
- ul. Wroniecka 6 Poznań, 61-763
Organizator
-
Scena Robocza
-
Telefon
795 577 022
Możliwość komentowania została wyłączona.