„Kraina Olimpia – skwer sąsiedzki” to projekt dla okolicznych mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, którego celem jest ożywienie placu przed dawnym Kinem Olimpia. Wspólnie z dzieciakami i sąsiadami od 4 lat wymyślamy, tworzymy i bawimy się, a dotąd zaniedbana przestrzeń staję się coraz piękniejsza. Wypracowałyśmy sprawdzoną formułę, której punktem wyjścia jest wiara w niezwykłą kreatywność dzieci i to one stają się głównymi kreatorami tego, co powstaje i zostawia swój stały ślad na sąsiedzkim skwerze. Z roku na rok jednak Kraina Olimpia staje się coraz bardziej międzypokoleniowa – osoby w absolutnie każdym wieku znajdą w programie coś dla siebie.
KRAINA OLIMPIA – SKWER SĄSIEDZKI 2020
W tym roku w ramach Krainy chcemy eksplorować dźwiękową warstwę rzeczywistości i uwrażliwić na otaczające nas dźwięki w czasach zdominowanych przez kulturę wizualną. Muzyka tak ważna i doceniania w rozwoju każdego człowieka, towarzysząca nam od małego, obecna na każdym kroku, nie tylko kształtuje wyobraźnię, ale wpływa też na rozwój emocjonalny i odgrywa dużą rolę w procesie socjalizacji, wspomaga rozwój człowieka i wpływa na to, aby był on prawidłowy. Ma również działanie relaksujące i terapeutyczne więc obcowanie z nią powinno odbywać się jak najczęściej.
Będziemy wędrować po różnych gatunkach muzycznych, praktykach artystycznych i możliwościach twórczego wykorzystywaniu dźwięku. Stworzymy instrumenty z nieoczywistych materiałów i wielkoformatowe grające obiekty. Odwołamy się do tradycji ludowych, ale też skorzystamy z nowych technologi. Stworzymy autorskie miksy, będziemy podsłuchiwać miasto i budować kolaże dźwiękowe, otwierać swój głos i wydobywać ukrytą i tłumioną moc. Przede wszystkim zbudujemy przestrzeń do wspólnego spędzania czasu, dostrajając się do siebie wzajemnie oraz dzieląc efektami naszych poszukiwań.
W tym roku projekt skierowany jest nie tylko do najmłodszych dzieci, ale także do dorosłych, seniorów i seniorek.
HARMONOGRAM:
☀️ CZERWIEC ☀️
30 czerwca (wtorek) / 14:00 – 19:00
WARSZTATY: SAMORÓBKA
Tworzymy własne instrumenty muzyczne
Prowadzenie: Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty)
wiek: 5+, wstęp wolny można dołączać w każdej chwili
☀️ LIPIEC ☀️
13 lipca (poniedziałek) / 14:00 – 18:00
PIKNIK SĄSIEDZKI
13 – 23 lipca / 10:00–14:00 i 15:00–19:00
WARSZTATY: BUDUJEMY WIELKIE OBIEKTY GRAJĄCE
Wspólnie rozbudowujemy architekturę placu o wielkoformatowe instrumenty
Prowadzenie: Małe Instrumenty
wiek: 10+, zapisy: biuro@scenarobocza.pl
23 lipca (czwartek) / 19:00
KONCERT FINAŁOWY Z ZESPOŁEM MAŁE INSTRUMENTY
Finał rezydencji i koncert na nowopowstałych rzeźbach
☀️ SIERPIEŃ ☀️
10 – 14 sierpnia / 10:00 – 14:00
Podziałamy z field recordingiem przestrzeni sąsiedzkiej
Prowadzenie: Rafał Kołacki i Krzysztof Topolski
wiek: 13–∞, zapisy: biuro@scenarobocza.pl
14 sierpnia (piątek) / 16:00
PREMIERA INSTALACJI DŹWIĘKOWEJ POWSTAŁEJ W RAMACH WARSZTATÓW MIASTOSŁUCHANIE
25 – 28 sierpnia / 10:00 – 14:00
Nauka alternatywnej motoryki – ruchu z uważnością na potrzeby osób z niepełnosprawnościami
Prowadzenie: Agnieszka Dubilewicz, Aniela Kokosza
wiek: 7-12, zapisy: biuro@scenarobocza.pl
29 sierpnia (sobota) / 19:00
PIKNIK NA FINAŁ WARSZTATÓW SOBĄ TAŃCZENIE
wstęp wolny
☀️ WRZESIEŃ ☀️
9 – 11 września / 16:00 – 19:00
12 września / 12:00 – 15:00
Uwolnimy nasze głosy i przepony podczas ćwiczeń wokalnych
Prowadzenie: Malwina Paszek
zapisy: biuro@scenarobocza.pl
wiek: dowolny!
13 września (niedziela) / 16:00
PIKNIK NA FINAŁ WARSZTATÓW ŚPIEWOKRZYKU
12 – 13 września (sobota-niedziela) / 12:00 – 16:00
Stworzymy własne magazyny korzystając z metod DIY (Do It Yourself – Zrób To Sam)
Prowadzenie: Nina Budzyńska, Małgorzata Mycek
wiek: 5+, wstęp wolny, można dołączać w każdej chwili
20 września (niedziela) / 15:00
PIKNIK FINAŁOWY PROJEKTU KRAINA OLIMPIA
Sety muzyczne, premiera ZINa oraz warsztat sitodruku
Wydarzenie jest częścią projektu KRAINA OLIMPIA 2020 współfinansowanego ze środków Miasto Poznań. #poznańwspiera
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
KRAINA OLIMPIA 2019
? W tym roku w Krainie Olimpia towarzyszyć będzie nam roślinność, ekologia i ogrodnictwo. ? Wspólnie będziemy zazieleniać dziedziniec przed starym kinem Olimpia, by stał się dla wszystkich mieszkańców ostoją w mieście. Zaczynamy już na wiosnę, by latem, podczas warsztatów, cieszyć się efektami naszej pracy! Zapraszamy dzieci, dorosłych, seniorów, wasze psy, koty i przyjaciół – DOTKNIJMY ZIELENI! ?
Wiosenny cykl ogrodniczych spotkań skierowany do wszystkich mieszkańców Poznania, bez względu na wiek. Wraz z architektką Adą i ogrodnikami wspólnie zastanowimy się czego brakuje nam w tej przestrzeni i nauczymy się jak wykorzystując naturalne materiały możemy, bez nieodwracalnych ingerencji w zastaną tkankę miejską, ożywić ją i zmienić na bardziej dostępną dla odwiedzających.
Druga część projektu, spójnie przeplatająca się z pierwszą, zakłada cykl warsztatów edukacyjnych, dla których tłem i otoczeniem będzie wcześniej wspólnie przygotowana przestrzeń. Zaproszony do współpracy pisarz stworzy legendę o Krainie Olimpii, która będzie zaczynem i inspiracją do wszystkich kolejnych działań i warsztatów. Na jej podstawie stworzymy multimedialny i interaktywny mapping na elewacji budynku oraz słuchowisko transmitowane na żywo w radio. Opowieść będzie też zaczynem do ozdabiania przestrzeni i bacznego obserwowania natury i otoczenia, poszukiwania zapachów oraz jadalnych roślin obecnych dookoła. Poznamy zarówno tradycje ludowe jak i współczesne technologie i kreatywne sposoby przetwarzania rzeczywistości. Nauczymy się wspólnie snuć opowieści i marzyć w pięknej
Krainie.
HARMONOGRAM:
31 marca 11-17
Wiosenne porządki!
spotkanie porządkowe i konstruowanie donic
7 kwietnia 11-17
Sadzimy wierzby w Krainie Olimpia!
wspólne sadzenie wierzb i rabatki
19 maj 13-17
Piknik w Krainie Olimpia!
przekąski, gry podwórkowe i ogrodnicze
9 czerwca 13-17
Niedziela z sukulentami!
warsztat tworzenia sukulentowych stołów
prowadzenie Łukasz Antonowicz
17-22 czerwca
BUDUJEMY MACHINĘ OGRODNICZĄ!
tydzień wspólnego konstruowania zielonej architektury
23 czerwca 11-16
Czytadło – abecadło
warsztat tworzenia własnych książek i notatników
dla wszystkich grup wiekowych
prowadzenie Studio Sztuki Kobalt
30 czerwca 11-16
Botanika miejska
nieoczywista gra terenowa dla młodzieży i dorosłych
prowadzenie Studio Sztuki Kobalt
21 lipca 11-16
Zieleń w ruch!
warsztaty z tworzenia wiszących ogrodów metodą kokomeda
dla dzieci i dorosłych
prowadzenie Agnieszka Różyńska
28 lipca 11-16
Wietrzenie Krainy Olimpii
warsztaty z rozpoznawania roślin i tworzenia kadzideł
od 16-go roku życia
Prowadzenia Anna Gruszka
Zabawki z trawki
warsztaty z tworzenia zabawek z przyrodniczych znalezisk
dla dzieci od 5-go roku życia
Prowadzenia Anna Gruszka
11 sierpnia 11-16
Dzika Kuchnia
wspólne roślinne gotowanie
prowadzenie Ada Zawadzka
Plastik Wietrzny
warsztaty z kreatywnego recyklingu
dla dzieci od 5-go roku życia
prowadzenie Olga Beyga
19-30 sierpnia
Ogrody Olimpii
tworzenie międzypokoleniowego słuchowiska na podstawie bajki o Krainie Olimpia
prowadzenie Aleksandra Zielińska
WIĘCEJ INFORMACJI W LIPCU
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY
31 sierpnia 17:00
finał słuchowiska Ogrody Olimpii
otwarta premiera słuchowiska
28 września 20:00
WIELKI FINAŁ KRAINY OLIMPIA 2019
Miejska dżungla – mapping dla małych i dużych!
prowadzenie Mikołaj Ludwik Szymkowiak
Osoby tworzące tegoroczną edycję Krainy Olimpia:
Aleksandra Kołodziej – kuratorka i pomysłodawczyni projektu Kraina Olimpia – skwer sąsiedzki, absolwentka Wiedzy o Teatrze (specjalizacja programowanie i produkcja interdyscyplinarnych projektów teatralnych) oraz Kulturoznawstwa na UAM. W latach
2012-2015 koordynatorka galerii The Rootz, współzałożycielka i członkini nieformalnej grupy KOKS. Od 2013 roku producentka oraz kuratorka projektu Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA. Współautorka projektu „Sąsiedztwo – granice bliskości” (kuratorka A. Różyńska). Poza Sceną Roboczą producentka wielu interdyscyplinarnych projektów m.in kongres Autonomia (Korporacja Teatralna) (2017), wystawy Anti-Static w Poznańskim Muzeum Narodowym (2018), Short Waves Festival (2019).
Ada Zawadzka – Architekt, graficzka, artystka, z zamiłowania kucharka kuchni roślinnej. Studiowała Historię Sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Grafikę Projektowa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, Multimedia na Uniwersytecie
Artystycznym w Szczecinie, Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Poznańskiej oraz Architecture and Urban Planning- Universidade Tecnica de Lisboa Technical. Od czasu ukończenia studiów współpracuje z studiami architektonicznymi w Berlinie m.in. Kleihues + Kleihues Architecture Studio, Baumhauer Gesellschaft von Architekten, Stumpf Architekten w Berlinie, Heberle-Mayer Büro für Architektur und Städtebau w Berlinie. Współpracuje przy projektach artystycznych z artystami sztuk wizualnych t. j. Witek Orski, Maria Toboła. Projektant wystawy “Dziennik Awangarda w Chinach 1993-2003 Danwen Xing” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie(2017). Jako grafik współpracuje z organizacjami t. j. New Visions, Festivāls Komēta w Rydze. Prowadzi warsztaty i działania związane z upowszechnianiem i propagowaniem kuchni roślinnej w Polsce i Niemczech.
Aleksandra Zielińska – urodzona w roku 1991 w Szczecinku, artystka, projektantka, producentka. Ukończyła studia Architektury Wnętrz na poziomie licencjackim w 2015 roku oraz studia Grafika: Mulitmedia na poziomie magisterskim w 2017 roku na Akademii Sztuki w Szczecinie. Od 2015 roku współtworzy przestrzeń działań artystycznych OS 17 pracując jako organizator, producent i kurator wydarzeń artystycznych. W 2018 roku ukończyła staż w Institut für Alles Mögliche w Berlinie, instytucie rezydencji artystycznych. Od roku pracuje w instytucji kultury Savvy Contemporary w Berlinie jako producent wydarzeń i projektant wystaw. Współpracuje również z Teatrem Współczesnym w Szczecinie jako projektant graficzny. Prowadzi warsztaty dźwiękowe dla dzieci i młodzieży, współpracowała również przy projekcie teatralno terapeutycznym dla dzieci i młodzieży Otwieracz w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.
Łukasz Antonowicz – Architekt krajobrazu, grafik. Od czasu ukończenia studiów prowadzi autorską działalność projektową i wykonawczą w zakresie architektury krajobrazu. Realizował zajęcia z zakresu ogrodnictwa w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Gzowskiego w Opolu. Współorganizator „Warsztatów tworzywa naturalnego” podczas festiwalu Outer Spaces, „Wierzbowych Warsztatów” w przystani portowej Stowarzyszenia Kod Krowa w Cigacicach oraz „Akcji Wikliniarskiej” podczas trzeciej edycji Rzeki Żywej. Współautor i wykonawca Wierzbaz – wierzbowych konstrukcji stworzonych w 10 poznańskich przedszkolach w ramach projektu ConnectingNature. Członek Fundacji Zielona Barć Olesno oraz Stowarzyszenia Kolektyw Kąpielisko. Interesuje się naturalnym budownictwem, zagospodarowaniem wód deszczowych oraz ekologiczną uprawą roślin.
Kamil Tomasz Kadziszewski – od najmłodszych lat blisko związany z naturą, ornitolog amator, członek OTOP, harcerz łączący idę survivalu i puszczaństwa. Przez ostatnie lata pracował nad komercyjnymi projektami z dziedziny architektury krajobrazu i ogrodnictwa oraz renowacji zabytkowych parków i rezerwatów przyrody a także inwetaryzacji dendrologicznych. W wolnym czasie współtwórca wydarzeń kulinarnych Restaurant Day. Wolontariusz przy projektach budownictwa naturalnego Budujemy Dom w Potoczku 2016 i Pszczewie 2017-18 Obecnie zajmuje się techniką dostępu linowego i Arborystyką.
Maria Dutkiewicz – absolwentka Edukacji Artystycznej (specjalność: krytyka i promocja sztuki) na Wydziale Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Publikowała teksty o tematyce kultury w magazynie Szum i Czasie Kultury. Część dziewczyńskiej kolaboracji Życie na fali. W Krainie Olimpia odpowiedzialna za komunikację projektu.
KRAINA OLIMPIA 2018
W roku 2018 już po raz trzeci zaprosiliśmy dzieci i dorosłych, sąsiadów bliższych i dalszych do wspólnego spędzenia wakacji w Krainie Olimpia! Przez dwa wakacyjne miesiące odbywały się sąsiedzkie spotkania, warsztaty plastyczne dla dzieci, spektakle teatralne: poznawaliśmy się i spędzaliśmy ze sobą miły czas! Tym razem próbowaliśmy przemienić Krainę Olimpię w prawdziwy ? KOSMOS! ?
W ramach lipcowej mikro rezydencji Gosia Bartosik zrealizowała projekt „PLANETY”, który zakładał stworzenie instalacji z kul, które zostały zawieszone między drzewami a budynkiem dawnego kina Olimpia. Poszczególne planety zawierały mechanizmy rozświetlające je od środka, co w rezultacie sprawiło, że stanły się również lampionami i obok zeszłorocznych rzeźb Milosza Flisa i szałasów skonstruowanych przez dzieci będą całoroczną ozdobą dziedzińca. Planety i ciała niebieskie hand made swoją pracą angażowały uczestników i bywalców Krainy Olimpii, głównie dzieci i ich rodziców, dla których co roku realizowany jest wspomniany program. Warsztat rysunkowy, podczas którego zaprojektowały własną planetę, gwiazdę czy asteroidę stanowił bazę do realizacji zadania przestrzennego.
Na sierpień w Krainie Olimpia duży wpływ miał gwiazdozbiór teatru i muzyki. Własnoręcznie tworzyliśmy instrumenty recyklingowe i zastanawialiśmy się jak brzmi kosmos z Malwiną Paszek. Przybyli do nas przybysze z Planety Robotów, by pokazać nam swoich przedstawicieli. Przyjrzeliśmy się również człowiekowi na warsztatach rysunkowych z Marcinem/ Leśnikiem: czyż ludzie to nic innego jak kosmici dla kosmitów? Na cały weekend zagościło u nas Kamishibai, czyli tradycyjnie japońska sztuka opowieści, do której potrzeba tylko pudełka, papieru i słowa. Wysłuchaliśmy trzech bajek z dalekich stron, jak i sami stworzyliśmy naszą historię. Później zadarliśmy głowy w górę z astronomem Adrianem, który opowiedział nam o białych karłach i czerwonych olbrzymach. Pod koniec sierpnia przeprowadzone zostały warsztaty teatralne dla dzieci z Basią Prądzyńską i Kasią Jackowską-Enemuo przy tworzeniu spektaklu „Było, nie było”, premierę którego było można zobaczyć w ostatni dzień Krainy Olimpia 2018!
HARMONOGRAM:
8 VII
? PIKNIK SĄSIEDZKI NA DZIEDZIŃCU ?
Zabieramy koce i przychodzimy na sąsiedzką niedzielę na dziedzińcu! Będzie muzyka, popkorn, tańce, wspólne odnawianie zeszłorocznych rzeźb, mebli i ozdób: razem stwórzmy przyjazne miejsce, w którym chce się spędzać czas.
O potańcówkową atmosferę zadbają DJki z Życia na fali.
14-15 VII / 21-22 VII / 28-29 VII
?☀️☄️ SZAŁ NIEBIESKICH CIAŁ ?☀️☄️
PROJEKTOWANIE / KREOWANIE / ORBITOWANIE
Prowadzenie: malarka Gosia Bartosik
4 VIII
? USŁYSZ KOSMOS ?
warsztaty z tworzenia instrumentów recyklingowych
prowadzenie: Malwina Paszek
? PLANETA ROBOTÓW ?
Robotyka to przyszłość! Najlepiej wiedzą to przybysze z Planety Robotów, którzy podzielą się z nami wiedzą o konstruowaniu, programowaniu i sterowaniu. Roboty z lego, wyścigi robotów, roboty przypominające zwierzęta: więcej słów zachęty chyba nie trzeba?
5 VIII
? WIDZĘ, PATRZĘ, RYSUJĘ ?
warsztaty rysunkowe
prowadzenie: Marcin Leśnik
11-12 VIII
? TEATR W PUDEŁKU ?
warsztaty teatralne „Kamishibai”
prowadzenie: Stowarzyszenie Zielona Grupa
18 VIII
?☀️☄️ MAGICZNA OPOWIEŚĆ O GWIAZDACH ?☀️☄️
spotkanie z astronomem Adrianem Kruszewskim
19 VIII
☄️ CO SŁYCHAĆ, KOSMOSIE? ☄️
warsztaty muzyczne, udźwiękowienie animacji
prowadzenie: Malwina Paszek
22-26 VIII
? BYŁO, NIE BYŁO ?
warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 7-11
prowadzenie: Barbara Prądzyńska i Katarzyna Jackowska – Enemuo
26 VIII
??? PREMIERA spektaklu powarsztatowego „BYŁO NIE BYŁO” ???
2 IX
??? POŻEGNANIE KRAINY OLIMPIA – KOSMICZNY MAPPING ???
MAPPING:.WJU
KRAINA OLIMPIA 2017
Kraina Olimpia 2017 stała się magicznym, sąsiedzkim skwerem oraz galerią wielkoformatowych rzeźb, którą wypełniły figury wyjęte wprost z dziecięcej wyobraźni.
Czas na wakacyjną krainę pełną zwierzaków, kryjówek i baz, którą zaprojektować i stworzyć potrafią najlepiej… DZIECI! Dzięki pomysłom najmłodszych, Kraina Olimpia od 8 lipca stała się magicznym, sąsiedzkim skwerem oraz galerią wielkoformatowych rzeźb, którą wypełniły figury wyjęte wprost z dziecięcej wyobraźni. Tak jak w poprzedniej edycji punktem wyjścia była niezwykła, dziecięca kreatywność w wymyślaniu nowych, magicznych światów i ich naturalna skłonność do budowania baz w krzakach lub pod stołem, w celu ukrycia się przed kontrolującym okiem dorosłych, bawienia się w zabawy nie narzucone a stwarzane przez dzieci. Główną osią pierwszych tygodni trwania projektu było stworzenie wraz z zaproszonym artystą (Miłoszem Flisem) projektów a następnie wielkoformatowych rzeźb, które wykreowane przez dzieci i umieszczone na dziedzińcu pośród nieregularnych betonowych wysp, między lub na drzewach a może na dachu, przeobraziły Krainę Olimpię w magiczną przestrzeń, galerię wypełnioną zwierzętami i postaciami wyjętymi wprost z dziecięcej wyobraźni. Dodatkowo tak jak w zeszłym roku spotkania z uczestnikami zostały rozpoczęte od wspólnego planowania i aranżacji dziedzińca tak by cieszył wszystkich przez całe lato.
W drugiej części wakacyjnych spotkań na dziedzińcu cała uwaga została skoncentrowana na teatrze i jego wydaniu dla dzieci. Scena Robocza jako ośrodek rezydencyjny z założenia pragnie szerzyć wiedzę na temat teatru, a jedną z metod prowadzących do tego jest edukacja oraz stwarzanie demokratycznego dostępu do kultury.
HARMONOGRAM:
8 – 9 VII
AKCJA KREACJA vol. 1 Zbuduj z nami Krainę Olimpię 2017
ZWIERZOKSZTAŁTY park wielkoformatowych rzeźb
Prowadzenie: Miłosz Flis
15 VII
AKCJA KREACJA vol. 2 Oswajamy, ozdabiamy i przeprojektowujemy przestrzeń dziedzińca.
ZWIERZOBARWY Projektujemy polichromię wcześciej powstałych rzeźb! Malujemy wielki format i tworzymy wspólny obraz, w którym motywem przewodnim będą zwierzęta.
Prowadzenie: Miłosz Flis / Aleksandra Kołodziej
16 VII
spektakl dla dzieci 'KAMIENIARZ’
Teatr Małeke
23 VII
WARSZTAT ŻONGLERSKI
Prowadzenie: Kuba Borkowiczem
Spektakl dla dzieci 'NASZYJNIKI PRZYJAŹNI – PRZESŁANIE INDIAN MIGMAKÓW’
Tekst, scenografia, muzyka i reżyseria: Teatr Wierzbak Plus – Artur Szych.
Występują: Aleksandra Grabowska – Szych i Artur Szych.
30 VII
Spektakl dla dzieci „DZIWNE ZWIERZĘTA”
Sytuacja Teatr
6 VIII
spektakl „W POSZUKIWANIU DAWNEGO CZASU – ZABAWY I ZABAWKI LUDOWE W POLSCE”
Mozaika
13 VIII
warsztaty twórcze „MAGICZNA MASKARADA”
Prowadzenie: malarkaGosia Bartosik Świat
„BAJKA O PIĘKNYM ŁABĘDZIU”
Teatr Wierzbak Plus – Artur Szych
20 VIII
warsztaty plastyczne „TEATRZYK CIENI”
Prowadzenie: malarka Gosia Bartosik
spektakl dla widzów najmłodszych „CO TO?”
Studio Teatralne Blum
27 VIII
FINAŁ KRAINY OLIMPIA / zakończenie wakacji
Spektakl dla dzieci „MIMI CZARODZIEJE”
reż. Magdalena Płaneta
piknik / set DJ-ski / animacje dla dzieci
koncert finałowy
KRAINA OLIMPIA 2016
Pierwsza edycja Krainy Olimpia rozpoczęła przemianę dziedzińca przed dawnym kinem Olimpia w przestrzeń przyjazną mieszkańcom miasta, wkórej ster przejeły dzieci i stworzyły własną osadę.
Cykl warsztatów BAZA BUM skierowany do najmłodszych członków społeczności naszego miasta był doskonałą alternatywą na spędzenie wakacyjnego czasu w Poznaniu. Dzięki wspólnemu projektowaniu, samodzielnemu budowaniu i ozdabianiu przestrzeni dzieci miały możliwość stworzenia miejsca do zabawy i rozwoju. Na warsztatach powstały między innymi lampiony, ozdoby i dekoracje dziedzińca, które w wyjątkowy sposób uświetniały drugi element cyklu, którym były
wieczorne potańcówki z muzykągraną na żywo. Ich koncepcja wywodziła się z przekonania, że muzyka w tradycji zawsze była pretekstem do spotkania, a taniec w swej istocie nie był solowym popisem, ale wspólnym działaniem. Działaniem wymagającym indywidualnego zaangażowania we wspólne budowanie sytuacji. Był językiem który – dziś zapomniany – pozwalał na pozawerbalną komunikację ponad pokoleniami i stanami społecznymi.
HARMONOGRAM:
15-16 VII
ODKRYWANIE KONTYNENTÓW
Katarzyna Waligórska
POTAŃCÓWKA
Hałas Trio
22 VII
ZWIERZĘTA W MIEŚCIE
Dawid Kaźmierczak
POTAŃCÓWKA
Dżezbandyta
29 VII
POTAŃCÓWKA
Katarzyna Hełpa-Liszka z zespołem
30 VII
TEATR OSADNIKÓW
Magdalena Starska
5 VIII
POTAŃCÓWKA
Tomek Grdeń i Malwina Paszek
6 VIII
TWORZENIE OSADOWEJ GAZETKI
Olga Kutzner
13 VIII
TWORZENIE INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH
Kuba Ziołek i Rafał Kołacki
19 VIII
POTAŃCÓWKA
Przodki
20 VIII
GRA PLANSZOWA/KOSTIUMOWA/PRZESTRZENNA
Magdalena Starska
28 VIII
WIELKI FINAŁ / całodzienny piknik sąsiedzki i wieczorna potańcówka