Rezydenci 2016

ADAM ZIAJSKI

Atman, Jakimiak, Kaliski, Kołodziej, Polak

GRUPA KONTROLNA

TEATR FUZJA

NIE MÓW NIKOMU

 

Jestem głęboko przejęty i zawstydzony stanem językowej wspólnoty. Mam nieodparte wrażenie, że używanie słów i ich znaczeń z coraz większą intensywnością staje się narzędziem zbiorowej konfrontacji, walki wszystkich ze wszystkimi. Nie budujemy przestrzeni do spotkania w dialogu, szacunku i wzajemnym zrozumieniu. Daliśmy przyzwolenie na życie w świecie budowanym ze strachu i uprzedzeń, w świecie, w którym zawłaszczanie języka realizuje się w fakcie odbierania innym prawa do głosu.

Do realizacji spektaklu zaprosiłem osoby niesłyszące. Wśród nich jest również jedna osoba niewidoma. Na początku czułem się zawstydzony tym jak reaguję i co o nich wiem. Dzisiaj chciałbym krzyknąć: wybieram milczenie! Ale jak tu wykrzyczeć takie wyznanie?

Adam Ziajski

 

 

Scenariusz i reżyseria: Adam Ziajski

Występują: Jacek Frąckowiak, Zofia Mądra, Kazimierz Mądry, Natalia Nowak, Piotr Nowak, Aleksandra Włodarczak, Adam Ziajski

Wideo: kolektyw WOOOM visuals

Dźwięk: Maciej Frycz, Robert Gogol

Kostiumy i scenografia: Grupa Mixer

Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA

Premiera: 25.11.2016

RÓŻA

WYDARZENIE MUZYCZNE

 

Róża Luksemburg, której rozważania dotyczące przyszłości globalnego kapitału i związanych z nią niebezpieczeństw do dzisiaj służą jako jeden z najważniejszych punktów odniesienia dla teoretyków ekonomii politycznej i filozofów, w Polsce wciąż pozostaje postacią kontrowersyjną. Nie jest znana i doceniana jako myślicielka, a potoczne wyobrażenia o jej teoriach stają się przyczynkiem dla powierzchownych ataków ze strony osób, które widzą w niej przede wszystkim przeciwniczkę niepodległościowych dążeń Polski.

RÓŻA to projekt, który za punkt wyjścia obiera twórczość i polityczną działalność polsko-niemieckiej teoretyczki i rewolucjonistki. W centrum naszego zainteresowania znajduje się jednak nie jej biografia, lecz próba przeszczepienia jej rozważań na teren „wyobrażonego dzisiaj”: Co by było, gdyby rozpoznawalne przez wszystkich miejsce zasiedlić innymi widmami? Gdyby wpuścić w nie inną historię? Jak mogłyby wyglądać współczesne społeczeństwa, gdyby idee Róży Luksemburg miały realny wpływ na ich kształtowanie? Jak mogłyby wyglądać stosunki ekonomiczne?

 

Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralne SCENA ROBOCZA

Premiera: 25.06.2016

 

REALIZACJA:

Mateusz Atman - ur. w 1985 roku; dramaturg; studiował wiedzę o teatrze, filologię polską oraz dziennikarstwo i komunikację społeczną w Poznaniu; asystował Olivierowi Frljicowi przy spektaklu "Nie-boska. Wyznanie", Agacie Maszkiewicz przy "Błękitnie"; pracował też z Wiktorem Rubinem przy "Detroit" i Pawłem Wodzińskim przy "Samuelu Zborowskim".

Agnieszka Jakimiak - dramatopisarka, dramaturżka i eseistka. Absolwentka MISH na Uniwersytecie Warszawskim i studentka dramaturgii na Wydziale Reżyserii krakowskiej PWST; recenzentka teatralna i filmowa, laureatka I miejsca w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka. Publikowała m.in. w "ResPublice", "Dwutygodniku", "Didaskaliach", "Kinie". Autorka opracowania dramaturgicznego i tekstów do spektakli w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, m.in. "Geniusz w golfie", "Jak być kochaną", "Re//mix Zamkowy: 2 albo 3 rzeczy, które o niej wiem". Wraz z Goranem Injaciem i Joanną Wichowską współpracowała jako dramaturżka z Olivierem Frljiciem przy spektaklu "Nie-boska komedia. Szczątki".

Krzysztof Kaliski - ur. w 1981r., gitarzysta, autor muzyki teatralnej, twórca projektów dźwiękowych, kurator; współpracował m.in. z Pawłem Wodzińskim (2009), Moniką Pęcikiewicz (2010), Iwoną Pasińską (2009,2010). Autor muzyki do spektakli Bartosza Frąckowiaka "Ksiądz H. czyli anioły w Amsterdamie", "Gniew", "W pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z Innych", "Komornicka. Biografia pozorna" oraz muzyki dokumentalnej gry miejskiej "Hans Paasche: Grosspolen Hero" (Wielkopolska: Rewolucje). Autor muzyki do spektakli w reżyserii Weroniki Szczawińskiej: "Kamasutra. Studium przyjemności"/ "Artyści prowincjonalni", a także koncepcji muzycznej słuchowiska według tekstu "Dźwiękowego zapisu doliny" Tymoteusza Karpowicza. Autor muzyki do filmu "Heavy mental" w reżyserii Sebastiana Buttnego. W 2012 roku otrzymał, wraz z innymi twórcami spektaklu "Komornicka. Biografia pozorna", wyróżnienie w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

             Cezary Kołodziej, aka bit detektyw, aka, pastor c. Muzyk - producent, dj. Związany był z grupą muzyczną napszykłat i drum machina. Aktywny uczestnik wielu wydarzeń artystycznych łączących różne gatunki muzyki i sztuki: "Muzyka Świata" 2001-2004 Poznań Warsztaty artystyczne Zamek Ujazdowski Warszawa 1998, 2000. Współpracował z polskim teatrem tańca, uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta, m.in. koncert " Transoceanik". W 2000r współpracował z francuskim teatrem TranseExpress " Lacher de violons 2000" występując wspólnie w Paryż na centrum Pompidou. Współautor muzyki do projektu Wielkpolska: Rewolucje(gra miejska Hans Paasche, Listy na wolności), do słuchowiska w reżyserii Weroniki Szczawińskiej według tekstu Dźwiękowy zapis doliny Tymoteusza Karpowicza(Wrocławski teatr współczesny 2012). Współautor muzyki do filmu Heavy Mental w reżyserii Sebastiana Buttnego(2012), do spektaklu Dom lalki w reżyserii Michała Siegoczyńskiego(Teatr Nowy w Poznaniu). Autor muzyki do spektaklu “Sophie” w reżyserii Kamili Michalak(Teatr Nowy w Poznaniu, 2015r), do spektaklu " ato.MY "(Teatr Nowy w Poznaniu, 2016r).

            Jaśmina Polak - Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (2014). Brała udział w projektach reżyserów młodego pokolenia: Krzysztofa Garbaczewskiego („Gwiazda śmierci”, 2010), Eweliny Marciniak („Zbrodnia”, 2012 – rola Cecylii przyniosła jej nagrody w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy) czy Radosława Rychcika („Powstanie”, „W letni sierpniowy dzień”, 2012). Zagrała też w spektaklu „UFO. Kontakt” Iwana Wyrypajewa (2013) oraz w opartym na materiale dokumentalnym zwycięskim spektaklu festiwalu berlińskiego HAU „Delfin, który mnie kochał” Magdy Szpecht (2014). Od 2014 roku związana z Teatrem Starym w Krakowie ( m.in. „Do Damaszku” i "Król Lear" reż. Jan Klata). Wyróżniona za kobiecy debiut aktorski na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni (2014) za rolę Oli w „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego.

 

WYSPA

"Wyspa" to doświadczenie, które chcemy wspólnie przeżyć. Temat uchodźców bardzo często pojawia się w mediach z perspektywy ekonomicznej, politycznej czy społecznej i zawsze sprowadza się do liczb, a nie do konkretnego człowieka. Zawsze łatwo jest oceniać z bezpiecznego dystansu. A co by się stało, gdyby nagle, idąc po chleb do piekarni, Twój świat został wywrócony do góry nogami, a Ty mógłbyś liczyć tylko na siebie żeby przeżyć?

 

 

Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA

Premiera: 7.10.2016

 

 

GRUPA KONTROLNA

Hanna Klepacka - aktorka, kompozytorka, reżyserka, scenarzystka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Wychodząc z jednej roli odnajduje się w innej. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych, pisze teksty, reżyseruje, inicjuje, opiekuje się chórami w przedstawieniach.


Przemek Kosiński - aktor, współpracował z Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze, Teatrem Studio w Warszawie, a obecnie z Teatrem Dramatycznym w Warszawie i grupą SKUTR z Czech. Laureat Nagrody Dyrektora Lubuskiego Teatru za debiut i rolę Franciszka w spektaklu "Teraz na zawsze", reż. grupa SKUTR. W każdych działaniach wciąż poszukuje swojego Anioła. Elektrycznego Anioła.


Dawid Rafalski – aktor, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od roku 2008 współpracował z Piotrem Ratajczakiem, Marcinem Liberem, Natalia Korczakowska, Wojtkiem Klemmem. W 2014 przyznano mu Nagrodę Dziennikarzy dla najlepszego aktora w sezonie teatralnym 2013/2014. Obecnie współpracuje z Teatrem Polskim w Bydgoszy, Teatrem Żydowskim w Warszawie, Teatrem Powszechnym w Warszawie oraz ze SKUTR Theatre Group z Pragi.


Aleksandra Skarżyńska – absolwentka Akademii Teatralnej i Uniwersytetu Warszawskiego, dyplomowana trenerka umiejętności miękkich. Od 2007 roku zajmuje się akulturacją i nauczaniem języka polskiego jako obcego, współpracuje z kilkoma firmami i fundacjami, w których prowadzi treningi związane z językiem i kulturą, a także zarządzaniem różnorodnością oraz komunikacją międzykulturową.


Paweł Skrzycki - absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na Wydziale Lekarskim (2009), specjalizuje się w psychiatrii pracując w ramach rezydentury w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, szkoli się w psychoterapii psychodynamicznej w Instytucie Analizy Grupowej “Rasztów”, pedagog, absolwent warsztatów praw człowieka organizowanych przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.


Jonasz Sowa - młody zapaleniec, kiedy tylko może tworzy muzę starając sie nie zawalić szkoły. Na koncie kilka projektów a w perspektywie masę doswiadczeń do wchłonięcia.

Helena Świegocka - aktorka, teatrolog, instruktor teatralny; współpracuje z Nowym Teatrem w Warszawie (warsztaty dramowo-teatralne) oraz z Drama Way Fundacja Edukacji i Kultury (spektakle Teatru Forum oraz TIE - Teatru w Edukacji). Laureatka II Nagrody na XI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim (w kategorii „dramaturg”), półfinalistka II Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Szkłem i Dymem pisane

20:00_Dymem napisali, szkłem wzięli w nawias.
00:00_Szkłem przekreślili, co dymem dopisali.
2:00_Szkło zaparowało dymem i trzeba było pisać od nowa.
5:00_Zabrakło szkła, dymem samym nic się nie napisze.

obsada_Agnieszka Mikulska_Krystyna Lama Szydłowska_Piotr Wojtyniak_Jakub Woźniak_Michał Kozłowski_Filip Kwiatkowski
reżyseria_Tomasz Rozmianiec
inscenizacja_Anna_Tomasz Rozmianiec
scenariusz_Teatr Fuzja
muzyka_Artur Sosen Klimaszewski
kostiumy_Alicja Zygadlewicz
grafika_Małgorzata Fabian
produkcja_Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA
premiera_1.04.2016

Teatr Fuzja jest poznańskim teatrem alternatywnym. Teatr rozpoczął działalność w 2006 r. Liderami i założycielami teatru są reżyserzy i aktorzy - Anna i Tomasz Rozmianiec. Fuzja ruchu, dźwięku, obrazu, rytmu i słowa, to język teatru, w którym zespół realizuje się najpełniej. Zespół artystyczny to grupa ok. 30 artystów: aktorów, grafików, muzyków, animatorów, scenografów oraz reżyserów. W repertuarze teatru znajdują się spektakle salowe, zarówno autorskie jak i inspirowane tekstami literackimi:
Foremka (2007), Sen Wahazara (2008) wg St. I. Witkiewicza, Clowny trzy (2008), Król Dawid (2010) wg H. Kajzara, Pani Koch wg M. Białoszewskiego (2011), Odkrywcy (2012) Na arce o ósmej wg Urlicha Huba (2012), Elmer - słoń w kratkę (2013), Wszawa elegia (2013), Takich świąt jeszcze nie było (2014), Apocaliptic Show (2015), Szabadabada (2015)