Rezydenci 2015

TEATR SREBRNA GÓRA

TEATR CINEMA

EWA OBRĘBOWSKA- PIASECKA

TEATR BIURO PODRÓŻY

 
 

LAUREACI DRUGIEJ EDYCJI KONKURSU REZYDENCYJNEGO "NOWA GENERACJA"

Teatr Srebrna Góra to nieformalna grupa tworzona przez absolwentów wrocławskiej PWST, profesjonalnych aktorów i artystów cyrkowych, inicjowana przez Katarzynę Donner (absolwentkę reżyserii teatru lalek i akrobatkę powietrzną) oraz Bartka Wielgosza (kowala-metaloplastyka, twórcę scenografii i instalacji plastycznych) rezydująca na stałe w miasteczku Srebrna Góra.
Grupa zakłada działania z pogranicza wielu sztuk: teatru, instalacji i sztuk plastycznych, teatru ruchu, tańca i nowego cyrku, produkcję i realizację spektakli szeroko rozumianego teatru i nowego cyrku we współpracy z innymi artystami, poszukiwania nowej ekspresji w ruchu, dla którego punktem wyjścia są m.in. powietrzne techniki cyrkowe, teatr tańca i form plastycznych oraz działania edukacyjne w formie warsztatów nowego cyrku i teatru dla dzieci i młodzieży.

FOLWARK

Człowiek nie jest jedynym i najważniejszym mieszkańcem Ziemi. Jest raczej zapatrzonym w siebie egoistą i ignorantem, który zapomniał, o tym jak bardzo jego życie uzależnione jest od świata przyrody. W człowieku głęboko zakorzenione jest przekonanie, że zwierzęta i natura istnieją tylko dla ludzkiej przyjemności – jako surowiec, przedmiot, rozrywka, pokarm. Z drugiej strony człowiecze wizje raju pełne są obrazów dzikiej, nieskażonej i dziewiczej natury, którą zamieszkują w bogactwie, spokoju i szczęśliwości, bez chorób i trosk, w symbiozie ze zwierzętami.
Spektakl jest próbą przyjrzenia się współczesnej cywilizacji poprzez jej stosunek do zwierząt. To, co przysparza zwierzętom cierpienia, to uwięzienie ich w byciu podobnymi do ludzi, w ciasnym ludzkim świecie.

Reżyseria: Katarzyna Donner
Scenariusz: praca zespołowa
Scenografia: Bartek Wielgosz
Aktorzy: Magdalena Prochasek, Marcelina Szczepaniak, Kamil Mróz, Mateusz Brodowski
Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA
Premiera: 24.04.2015

 

 

 
 

Po 10 latach przerwy połączyli ponownie siły. Spotkanie Cinema Teatr i A3Teatr Kolekcjonerzy Wzruszeń.
Od 20 lat związani w Cinemie przyjaźnią i pracą artystyczną. Tworzą własny świat - autorskie spektakle, charakterystyczne postacie sceniczne i rozpoznawalną stylistykę.
Wyłuskują z rzeczywistości perły absurdu, ironizują i drwią. Celebrują minimal art powtarzalnej codzienności.

Mają wielką swobodę aktorską i bagaż cinemowskiego stylu gry.
Drążą materię aktorską, osadzają ją w wyrazistości czytelnych intencji, bez ubierania jej w efektowne zabiegi formalne.
Bazują na prawdziwości bycia, realności aktu. Na rodzących się emocjach – jasnych, znaczących.

HEART BREAK HOTEL

Elvisa poznałem osobiście, choć ze słuchu, dość dawno. Utrzymywałem z nim ścisły kontakt korespondencyjno-listowy. Nie posiadałem w ówczesnych czasach telefonu, dlatego nasze rozmowy telefoniczne, jeśli takowe były można nazwać zakłóconymi, czy też - nie będę tego faktu komentował. Ani nie zaprzeczam, ani nie potwierdzam i jak to się mówi w telewizji: kiedy Cię dopuszczą. Jeśli chodzi o listy, letters, to one dochodziły do Elvisa na pewno, bo amerykańska poczta jest częścią niezawodną amerykańskiej demokracji. Czyli moje dochodziły, a listy Elvisa do mnie nie, czyli jak w miłości – jeden dochodzi, a drugi nie. O tym śpiewał Elvis wielokrotnie. Ja listy pisałem po polsku, a wiadomo, że ludy amerykańskie nie bardzo znają języki obce. Tego się mogłem spodziewać. Życie Elvisa wyglądało zresztą tak, jakby nic nie rozumiał z tego co do niego pisałem. Albo nieżyczliwi mu ludzie przekręcali moje własne słowa, pozbawiając mnie własności myśli. To się często zdarza w życiu sławnych ludzi – niedocenianie rad od ludzi mniej znanych. Ja zresztą także nie słucham rad ludzi ode mnie mniej znanych. Pozdrawiam Państwa do czasu mojego występu. Bratt Elvis.

Skład: Dariusz Skibiński
Reżyseria, scenografia: Zbigniew Szumski
Muzyka: Katarzyna Klebba, Paweł Paluch
Video art: Piotr Chlipalski
Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA, A3Teatr
Premiera: 26.06.2015

 

 

Ewa Obrębowska-Piasecka – dziennikarka, autorka kilku tysięcy tekstów, pracowała w Wydawnictwie Miejskim Posnania, gdzie tworzyła portal kulturapoznan.pl i pełniła obowiązki redaktor naczelnej miesięcznika „IKS", autorka książek „Miasto w teatrze" i „Rozmowy wokół Zygmunta Warczygłowy", przez dwie dekady prowadziła zajęcia warsztatowe poświęcone dziennikarstwu na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, aktywnie zaangażowała się w działania Sztabu antykryzysowego na rzecz poznańskiej kultury, a także organizację Poznańskiego Kongresu Kultury.

WKLĘSŁY

Dotąd bywałam widzem i recenzentem. Czasem marzyło mi się, żeby wejść w świat spektaklu i pobyć w nim z aktorami naprawdę. Może nawet zostać tam na zawsze. Przyjaciele mówią (z nutą ironii), że bardziej wierzę w teatr niż w życie.
Ten spektakl śni mi się od wielu miesięcy. Jako próba powrotu do czasu, który minął. Jako hołd dla "Wypukłego" Teatru Wierzbak, który ukonstytuował mojej myślenie o sztuce znacznie wyraźniej niż cokolwiek innego. Jako ukłon dla aktorów, których kocham od lat: Grażyny Wydrowskiej i Janusza Stolarskiego. Jako spełnienie marzenia Patryka Krause, który wierzy w teatr znacznie mocniej niż ja.
eop

w roli reżysera: Ewa Obrębowska-Piasecka
w roli aktorów: Grażyna Wydrowska, Patryk Krause, Janusz Stolarski
w roli światła: Renata Stolarska
w roli muzyki: Magdalena Mateja
Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA
Premiera: 02.10.2015

 

 

 

Teatr Biuro Podróży znany ze swoich plenerowych spektakli pokazywanych na całym świecie i entuzjastycznie przyjmowanych przed międzynarodową widownię oraz krytykę będzie gościem Sceny Roboczej w grudniu 2015.
Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu dwudziestu siedmiu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własne metody pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny. Jego spektakle mają zawsze silny kontekst polityczny lub społeczny. Inspiracją do pracy artystycznej są wydarzenia kształtujące współczesny obraz świata – fakty I zjawiska, dla których często kontrapunktem jest klasyka literacka.

WOT TAKAJA ŻIZŃ
Każdy nosi w sobie inny obraz Rosji. Na wrażenia składają się
wspomnienia, lektury, przeżycia, obecność na miejscu zdarzeń. Dla nas
najważniejsze były nasze podróże na Wschód, spotkania z ludźmi,
przyjaźnie, obserwacje.
Bezpośrednim impulsem do powstania spektaklu stały się opowiadania
Dmitra Głuchowskiego "Witajcie w Rosji", bez których nie wpadlibyśmy na
pomysł opowiedzenia o tym kraju. Choć w spektaklu jego literatura nie
istnieje namacalnie, to jego duch towarzyszył nam w pracy.
Czuliśmy, że o Rosji trzeba opowiedzieć szczególnie dzisiaj, kiedy
polityczne zwierciadło wykrzywia obraz Rosjan, a imperialne mrzonki po
raz kolejny budzą trwogę i śmiech.

Reżyseria: Paweł Szkotak
Scenariusz: Paweł Szkotak, Marta Strzałko
Aktorzy: Marta Strzałko, Bartosz Borowski, Łukasz Kowalski, Tomasz Wrzalik
Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA
Premiera: 11.12.2015 *

*NOWA SIEDZIBA Budynek dawnego KINA OLIMPIA.
                                   Poznań, ul. Grunwaldzka 22, 4 piętro.