Rezydenci 2012

KOMUNA / WARSZAWA

Circus Ferus

TEATR RODZINNY NOMADÓW KULTURY

 
 

Komuna/Warszawa

Grupa artystyczno-społeczna; jeden z najbardziej znanych teatrów nurtu eksperymentalnego w Polsce, spadkobierca i pogrobowiec Komuny Otwock. Grupa prezentuje styl z pogranicza sztuk plastycznych, physical theatre, tańca współczesnego i performance art., dodatkowo wyróżnia ją oryginalna muzyka grana na żywo podczas spektakli i akcji. k//w chętnie sięga do nowoczesnych technik multimedialnych, szuka też inspiracji w tradycyjnych technikach, takich jak teatr nō.

 

Zainteresowania grupy skupiają się na pytaniach o człowieka – istotę społeczną, o sens buntu i rewolucji. k//w szuka odpowiedzi, interpretując w swych ostatnich spektaklach biografie intrygujących lub tragicznych postaci – Waltera Gropiusa, Calela Perechodnika, Andreasa Baadera i Ulrike Meinhof, Johna S. Milla, Richarda Buckminstera Fullera. Życiorysy zestawione z teoriami społecznymi oraz filozoficznymi, ilustrują nadzieje i porażki dzieci rewolucji. Ostatnie przedstawienie to futurystyczna fantazja na temat Sławomira Sierakowskiego, uważanego za papieża młodej intelektualnej lewicy.

k//w jest również producentem przedstawień innych artystów (obecnie w ramach cyklu re//mix) oraz we współpracy z kuratorem Michałem Liberą prowadzi cykl „Historie świata w muzyce".

komuna// warszawa to także miejsce dyskusji, spotkań, koncertów, spektakli i akcji artystycznych, mieszczące się na warszawskiej Pradze w kamienicy przy ul. Lubelskiej 30/32.

Dlaczego muzyka jest lepsza?

Manifest: dlaczego muzyka jest lepsza: po co pisać - używać słów - skoro muzyka jest lepsza. komuna// warszawa.

PRACA ZESPOŁOWA
PRODUKCJA: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA
PREMIERA: 22.09.2012

 

 
 

CIRCUS FERUS

Kuba Kapral
Twórca teatralny. Animator działań grup: Koło Gospodyń Miejskich i LUDUCIOS. . Współpracuję z Teatrem Porywacze Ciał, Teatrem Usta Usta Republika, Teatrem Ósmego Dnia i Teatrem Strefa Ciszy. Członek Teatru Palmera Eldritcha ("Jarzenie", "Alien") i grupy Circus Ferus ("Freak show"). Autor hepeningów i akcji ulicznych.

Agata Elsner
Absolwentka Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, aktorka, performerka, manager kultury. Współpracowała z Teatrem Strefa Ciszy, Teatrem Biuro Podróży, a także w Teatrze Ósmego Dnia. Aktualnie współtworzy grupę Teatr Palmera Eldritcha. Tworzy własne akcje artystyczne: spektakl "Staruchy 2058" wraz z Kubą Kapralem, wyprodukowany przez Festiwal "madeinpoznan" oraz wiele innych projektów jako duet performatywny janicka_elsner. Brała udział w projektach finansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz IAM.

Karolina Pawełska
Poznanianka na stałe związana zawodowo, sentymentalnie i towarzysko z tym miastem. Debiutowała w "Pułapce" w poznańskim Nowym, pracowała w Teatrze w Grudziądzu, Łodzi, Wrocławiu. Współpracowała również w kilku projektach z Lechem Raczakiem. Obecnie współpracuje z Teatrem Ósmego Dnia grając w "Czasie Matek" i "Paranoikach i pszczelarzach".

TRAGEDIA W LUMPEKSIE
czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)
Jest to kameralny projekt teatralny skupiający się na pojęciu statystycznego mieszkańca naszego kraju. Bogactwo materiałów źródłowych (raporty, sondaże, wyniki badań, itp.) w kontekście dynamiki przemian ostatnich lat, pozwala na zbudowanie intrygującego, nie da się ukryć, że bolesnego, choć w dużej mierze zabawnego portretu przeciętnego Polaka (i Polki). W krzywym zwierciadle prostych danych dostrzeżemy być może wiele niepokojących prawd, a może się z prawdą rozminiemy tak dalece, że trafimy na drugie dno? Umiejscowienie akcji spektaklu o takiej tematyce w punkcie sprzedaży odzieży używanej wydaje się rozwiązaniem niezwykle adekwatnym, pozwala także na zbudowanie odpowiedniego nastroju dla mającej się rozegrać tragedii. Bo tragedia przecież musi być...

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Zespół
WYSTĘPUJĄ: Agata Elsner, Kuba Kapral, Karolina Pawełska
OPRACOWANIE DŹWIĘKOWE: Jacek Kolasa
GŁOSY: Jacek Kolasa, Marcin Kęszycki
PRODUKCJA: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA
PREMIERA: 05.10.2012

Zespół przy pracy nad spektaklem korzystał (także) z materiałów:
zawartych na stronie lumpeksy.pl
zawartych w publikacji Marty Skowrońskiej pt.: "Drugie życie przedmiotów.
Second hand jako zjawisko społeczne" (Poznań 2009),
oraz opowieści Ilony Paluchowskiej, właścicielki "Ciuszka" (Skierniewice).

Spektakl dla widzów powyżej 15 roku życia.

 

 
 

Jacek i Alicja Hałas – członkowie najciekawszych formacji folkowych w Polsce (Bractwo Ubogich, Muzykanci, Kwartet Wielski), międzynarodowych projektów artystycznych ( Tikkun, Schola Wegajty, Dom Tańca-Poznan) oraz teatralnych (Teatr Strefa Ciszy, Teatr Wegajty), tym razem powołali nietypową i jedyną w swoim rodzaju muzyczno-teatralną trupę, zapraszając do współpracy swoje własne dzieci: Julię, Antoniego, Jonasza i Jakuba Hałasów. W takiej formacji teatr jest pretekstem do wspólnego, rodzinnego tworzenia i realizowania pasji.

Zegar bije

Spektakl wywiedziony z tradycji kolędniczego "wertepu" – wędrownego przedstawienia granego od wsi do wsi, od chałupy do chałupy, od człowieka do człowieka. Czułego na reakcję widza i dla widza czułego.
To liryczna opowieść o śmierci, miłości, wędrowaniu. Każda scena to nowa historia, grana przez dzieci na tle starych sztandarów i wyszywanek, przetykana muzyką i dźwiękonaśladowczą narracją wykonywaną na żywo, na "uszach" widza - by go oczarować, omamić, porwać w świat wyobraźni ludycznej, prostej, pełnej smaku i bezpretensjonalności.
W spektaklu posłuchamy muzyki i pieśni zebranych przez Jacka Hałasa a zobaczymy nową aktorską trupę - młodzież Rodzinnego Teatru Nomadów Kultury.
Zaskakująca, młoda interpretacja starych historii i widzialna muzyka - czyli praca dźwiękonaśladowców, którzy na oczach widzów wydobywają dźwięki z przedmiotów zwyczajnych i niezwyczajnych, a nawet z instrumentów!

REŻYSERIA: Dariusz Skibiński
MUZYKA: Jacek Hałas
WYSTĘPUJĄ: Jacek i Alicja Hałas, Julia, Antoni, Jonasz i Jakub Hałas
PRODUKCJA: Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP i Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA
PREMIERA: 24.11.2012