Aktualności

SCENA ROBOCZA - Centrum Rezydencji Teatralnej zaprasza na finał projektu SĄSIEDZTWO - granice bliskości.

INTERWENCJE ARTYSTYCZNE to cykl działań na styku trzech poznańskich dzielnic - Łazarza, Starego Grunwaldu i Jeżyc - podczas których dwunastu artystów_ek i animatorów_ek kultury podda obróbce przestrzenie, relacje i opowieści zebrane oraz zbadane podczas trzymiesięcznego projektu SĄSIEDZTWO - granice bliskości. Pomysł wypłynął z refleksji nad kształtem i treścią tworzonych dziś projektów artystycznych i społecznych. Podczas trzymiesięcznej pracy artyści_stki wzięli udział w cyklu warsztatów, które wyposażyły ich w narzędzia pozwalające samodzielnie zaprojektować i zrealizować interwencje artystyczne - zaczynając od tworzenia zespołu, napisania wniosku, zarządzania działaniami, aż po pakiet umiejętności merytorycznych i artystycznych: tworzenie diagnozy czy znajomość języka performansu. Zdajemy sobie sprawę, że większość projektów układanych jest zgodnie z wymogami grantodawcy, co skutkuje wysypem działań, które nie odpowiadają na realne potrzeby, a ich forma niemożliwa jest do zmierzenia kryteriami wartości artystycznej. Chcieliśmy odwrócić tę tendencję i potraktować nasze działania kompletnie; pomyśleć o nich jak o interwencjach, które powodowane są konkretną potrzebą, które podczas realizacji zyskują przemyślaną formę oraz finalnie wprowadzają w drżenie zastaną przestrzeń czy społeczność.

W nadchodzący weekend (9 - 11 grudnia) przeprowadzimy 4 różne (zarówno formalnie, jak i merytorycznie) interwencje artystyczne, na styku trzech rewitalizowanych dzielnic. W tym rytmie zmian artyści_stki stawiają się w roli mediatorów_ek pomiędzy różnymi aktorami codzienności.

 

INTERWENCJE ARTYSTYCZNE / SĄSIEDZTWO granice bliskości 
--------------------------
BYCIE Z (O)SOBĄ _ Agnieszka Chlebowska / Ela Niewiadomska / Anna Koźlińska


Zatrzymał nas pośpiech. Postanowiłyśmy pozbierać niesłyszane dotąd historie, by spotkać się w nich z przechodniami-słuchaczami.Opowieści te wprawimy, przekażemy dalej, powierzymy, uwolnimy w przestrzeni powszechnego pędu.

_9.12 (piątek)
godz. 13:00-15:30 MOST TEATRALNY
godz. 18:00-20:00 SCENA ROBOCZA
--------------------------
WYCIECZKI ZA GRANICĘ _ Gniewko Falana / Krysia Lewińska / Martyna Rzepecka

Z wycieczki za granicę przywozimy zdjęcia, nagrania i pamiątki. Kalendarz z modelką, kwiat w doniczce, secesyjną cukiernicę.

_9-11 SCENA ROBOCZA, wernisaż 9.12 (piątek) godz. 18:00 SCENA ROBOCZA
--------------------------
SANATORIUM _ Maria Roszyk / Anna Maria Sznajder / Maciej Thiem

W projekcie przyglądamy się granicy, na której to, co wydawało się tymczasowe staje się długotrwałe oraz znajdującym się na styku obu doświadczeń ludziom. Nasi bohaterowie funkcjonują w dwóch rzeczywistościach sanatoryjnej i hotelowej, które fizycznie oddzielone są od siebie jedynie o kilka kroków. Co niesie ze sobą takie sąsiedztwo? Projekt stanowi próbę przywrócenia widzialności mieszkańcom, wychodząc od wspomnień i wsłuchując się w opowieści.

_ 11.12 (niedziela), godz. 16:00 SCENA ROBOCZA
--------------------------
WYCIERACZKI _ Ula Lucińska / Michał Knychaus

Projekt eksploruje "niczyje" terytorium klatki schodowej niewidocznego bloku wklejonego w oficynę kamienic przy ulicy Staszica. Rzucone krzywo na podłogę wycieraczki to peryferia wynajmowanych mieszkań. Warstwa osadzonego na nich brudu przechodzi w spadku od najemcy do najemcy. W ramach działania artystycznego lokatorzy bloku zaproszeni zostali do potraktowania wycieraczek jako autorskich wizytówek. Finałem wspólnego działania jest specyficzny wernisaż, podczas którego bez skrępowania będzie można stanąć przed czyimiś drzwiami.

_ 11.12 (niedziela) godz. 18:00, ul. Staszica 19A / kontakt by wejść na teren 602419765

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
kuratorka: Agnieszka Różyńska
producentka: Aleksandra Kołodziej
przy wsparciu produkcyjnym Sceny Roboczej
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
pr manager - Agata Ambroziak / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / 790708206

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Poznań